Jiří Černý, zmocněnec členů přípravného výboru referenda o rekonstrukci a modernizaci plaveckého areálu pod hradbami, odpovídal na stránkách Píseckých postřehů (č. 25/2022 – 22. června) na otázky šéfredaktora Petra Eliáše ohledně petice za vypsání referenda o rekonstrukci píseckého bazénu pod hradbami:
Jak se díváte na to, že městský úřad po kontrole petice pro referendum vyřadil asi 500 popisů?
S kolegou z petičního výboru Markem Andělem jsme byli na radnici, když nám úřad zaslal dopis, kde svůj postup popisuje. Pan Hanus z městského úřadu nám sdělil, že z 2500 podpisů jich asi 500 bylo vyřazeno pro nečitelnost, duplicitu, chybějící jméno nebo příjmení či chybějící adresu. Proto jsme sbírali podpisy i nad limit, který byl nutný. Úřad prý kontroloval podpisy podle voličských seznamů, ale nedostali jsme žádný přehled, kolik podpisů a z jakého důvodu bylo vyřazeno. Když jsme se dívali na některé případy vyškrtnutých podpisů, zarazilo nás například jedno jméno
z vesnice Semice, kde měl úřad výhradu, že v kolonce chybí napsaná ulice. Každopádně jsme ale nebyli vyzvaní ani k nápravě, což očekáváme, že nastane. I bez toho dál pokračujeme ve sběru podpisů, máme jich dalších 600. Díky tomu, že se o referendu mluví v médiích, nahrnulo se nám mnoho lidí, kteří chtěli petici podepsat. Dávali jsme si teď větší pozor, aby petici vyplňovali správně.
Proč jste nesbírali podpisy podle zákona o místním referendu? Kdybyste byli úspěšní, muselo by město vyhlásit referendum automaticky…
Rozhodli jsme se sbírat podpisy jen podle petičního zákona, protože v tomto případě není nutné datum narození. Lidé jej hrozně neradi uvádějí, ale v petici podle zákona o místním referendu by to bylo potřeba. Měli jsme na petici málo času, 2500 podpisů jsme sehnali pomalu za měsíc. Záměrně jsme také chtěli, aby o referendu rozhodlo zastupitelstvo. Zajímavé je, že poslední petice, kterou doposud zastupitelstvo projednávalo, měla asi jen 29 podpisů. Šlo o takzvanou odbornou veřejnost, která se vyjadřovala k přesunu bazénu zpátky pod lesnickou školu. Šlo o 29 podpisů a nikomu nebylo žinantní se jimi hned zabývat a jejich doporučení přijmout.
Šlo ale o architekty. Město tvrdí, že jsou to odborníci. To není argument?
Ano, ale my máme 2500 podpisů daňových poplatníků. Peníze, se kterými Písek hospodaří, nejsou vedení města, ale jsou občanů. My neříkáme, jak se má dál postupovat. Říkáme, že si o tom mají rozhodnout Písečáci. V dnešní době je cena bazénu obrovská. Valí se na nás zdražování a nedostatek energií. Nechceme, aby se město finančně vyčerpalo. Jsme tři měsíce před volbami a jde o problém vedení města, které mělo na řešení bazénu celé volební období. Za vším vidím fakt, že neexistuje koaliční smlouva.
Teď je asi zásadní, co se bude dít dál. Petice nesplnila podmínku deseti procent podpisů píseckých voličů. Znamená to, že musíte začít znova a věřit zase v těsné hlasování zastupitelstva, nebo stačí jen dodat nové podpisy do stávající petice?
Ve stejné petici pokračujeme, sbíráme dál podpisy. Máme dalších 600 nových podpisů konkrétních lidí. Radnice nám sdělila, že šlo o formální nedostatky, ale nikdo nás podle zákona nevyzval, abychom je odstranili. Z vlastní iniciativy se na to však připravujeme.
Jak vnímáte fakt, že se nastal problém v podmínce, která vlastně vůbec nebylo potřeba? Pokud referendum vyhlásí zastupitelstvo, už by žádnou kontrolu podpisů nepotřebovalo…
Na jednání zastupitelstva jsem viděl obrovský zmatek. Zdůrazňoval jsem, že petice není sbíraná podle zákona o místním referendu, takže rozhodnutí je čistě na zastupitelstvu. Chtěli jsme, aby zastupitelé měli možnost o tom diskutovat a rozhodnout. Byli to oni, kdo přesouval bazén z jedné strany na druhou. Co týden, to jiný názor. Nikomu to nevyčítám, je to složité téma, ale současná cena je opravdu vysoká.
Jako iniciátoři referenda jste teď označováni za ty, kdo způsobí průtahy a možné další navyšování ceny nového bazénu. Cítíte v tomto svou odpovědnost?
Byli jsme také obviněni, že kvůli nám město přišlo o dotaci 90 milionů korun od Národní sportovní agentury. My jsme na agenturu 2. června napsali dopis. Chtěli jsme informaci, jestli Písek má takovou dotaci přislíbenou. Národní sportovní agentura nám sdělila, že žádný z potenciálních žadatelů nemůže mít žádný příslib. Navíc program, do kterého by Písek mohl žádat, byl už ukončen. To znamená, že za to opravdu nemůžeme my, protože k tomu došlo ještě před vyhlášením referenda. Co se týče průtahů a zdražování, tak připomínám, že petici tvoříme od dubna. Máme tři měsíce do voleb. Naše iniciativa ta může stavbu prodloužit o pět měsíců. Jak dlouho se v Písku mluví o novém bazénu? Deset let?
Na jednání zastupitelstva totiž padl trochu ironický dotaz, jestli iniciátoři referenda pak ze svého zaplatí to, o co se možná nový bazén prodraží…
Vypadá to jalo líbivé prohlášení, ale pak bychom se tedy mohli bavit o tom, kdo zaplatí trestuhodné zanedbání starého bazénu. Na internetu se dá dohledat článek z prosince 2012. V Mladé frontě se píše, že město Písek si nechalo udělat posudek, že bazén vydrží dalších 20 let. Nezjistily se žádné zásadní vady. V hodnocení se píše, že konstrukce bazénu se může užívat možná i dalších 30 až 50 let. Je to posudek od společnosti Tazus. V další části článku je tato citace: „Je to něco, co jsme předpokládali. Kolegové architekti se byli v bazénu podívat a jejich závěry byly stejné,” uvádí architekta Petra Trambová, tehdejší členka komise pro architekturu a rozvoj města a zároveň jedna ze spoluautorek petice pro referendum. Takže dnešní místostarostka už tehdy říkala, že bazén vydrží 30 až 50 let. V roce 2012 byl tedy bazén v pořádku. A dneska nám někdo říká, že bazén je zanedbaný? Budova má dnes stáří necelých 40 let.
Dnes se stále objevují názory, že první referendum z roku 2013 způsobilo zmatky a nejasná otázka dodnes způsobuje problémy. Někteří kritici dokonce mluví o manipulaci. Vy v referendu chcete slyšet názor, jestli lidé chtějí opravu starého bazénu. Je vaše otázka dostatečně jasná?
Podle nás je jednoznačná a jasná. Ptáme se, jestli lidé chtějí zachovat starý bazén a opravit ho. Nejednoznačnost otázky minulého referenda byla v tom, že bylo jasné, kde by měl nový bazén stát. Proběhla i anketa o umístění, kterou vyhrála kasárna. Dneska je starý bazén v dobré docházkové vzdálenosti z většiny města. To, že se stavěl v roce 1983, zapříčinilo, že se nepočítalo s využitím řeky, která nebyla čistá. Dneska už by se o tom uvažovat dalo. Potenciál tam je.
A co říkáte na námitku prakticky nulových parkovacích kapacit?
Je jasné, že v době vzniku se nepočítalo s tolika auty. I dnes se ale kolem bazénu dají najít plochy, které by se daly využít při jiné kompozici. Není to podle mě nemožný úkol.
Vaši oponenti tvrdí, že nemáte žádný odhad nákladů na rekonstrukci starého bazénu a jen střílíte od boku…
Máme své zaměstnání, referendu se věnujeme po pracovní době, na rozdíl vedení města. Vycházíme z toho, že v Táboře je podobný bazén od stejného architekta. Tábor ale žádný bazén neboural a opravil starý. Ve Strakonicích za dobu, co mi debatujeme o novém bazénu, zvládly dvakrát zevnitř otlouct a vydlaždičkovat starý bazén. V létě opravují vnitřní bazén a mimo sezonu se pracuje ve venkovním areálu. Práce se musejí etapovat i s rozložením financí.
Sbírání podpisů pod petici spojujete s velkými kulturními akcemi, jako je Švejkova padesátka nebo městská slavnost. Lidi tam sice nikdo násilím k podpisu nenutil, ale je to správný krok?
Nepřijde nám to jako krok, který by něčemu vadil. Hlavně na slavnostech k nám lidé běhali sami, protože ve městě téma rezonuje, píše o něm v novinách, vysílá to TV Nova. Je to kontroverzní téma, protože 500 milionů za nový bazén pod lesnickou školou je obrovská částka. Asi není možné, aby lidé chodili k nám domů a zvonili na mě, že chtějí podepsat petici. I když mně i kolegům se sami ozývají. Chodili jsme po městě i ve všední dny. Zákon stanovuje, že v petičním stánku vám nesmí nikdo bránit. Lidé nadávají na 90. léta, ale zaplať pánbůh, že tehdy takovou možnost do zákona dali. Jakmile máte petici, nemusíte se nikoho ptát, jestli smíte stánek postavit. Administrativní kroky, kterými nám vyřadili 500 podpisů, by mohly přijít i při umístění stánku, kdyby se o to muselo žádat.

Vyšlo také na Piseckybazen.cz, 29. 6. 2022